Ο καλλιτέχνης Sebastian Bienik ζει και εργάζεται στο Βερολίνο και έχει μια μεγάλη αγάπη στον Πικάσο και τα έργα του. Μόνο που η αντιγραφή της τεχνοτροπίας του αγαπημένου του ζωγράφου γίνεται με πρωτότυπο και εκκεντρικό τρόπο. Ο καλλιτέχνης δημιουργεί ζωντανά έργα Τέχνης τα οποία κυκλοφορούν στο δρόμο, παίρνουν το Μετρό, κάθονται στο παγκάκι ή πίνουν τον καφέ τους.
![Ζωντανοί σουρεαλιστικοί… πίνακες!!! (PHOTOS)](https://www.athensmagazine.gr/photos/articles/thumbs_large/9da321d92f9c96478463a6c2e1a9a4cf.jpg)
Κι όλα αυτά με τη χρήση του μακιγιάζ που εφαρμόζεται στο πλαϊνό μέρος του προσώπου ενός μοντέλου. Με κραγιόν και μολύβια ο Sebastian ζωγραφίζει τα μοντέλα αλά Πικάσο και στη συνέχεια τα ακολουθεί στο δρόμο, στην καθημερινότητά τους, φωτογραφίζοντας άκρως σουρεαλιστικές σκηνές. Με τίτλο Doublefaced, η συλλογή του εντυπωσιάζει τους λάτρεις και μη του Πικάσο.
Μπουάτ σουρεάλ